Oras. Marcinkonys
Rezervatai – tai nedidelės natūralios gamtos salelės Lietuvoje (tik 0,4 % visos Lietuvos teritorijos), kurias žmogus sąmoningai paliko laukinei, nesukultūrintai, „nepatobulintai“ gamtai, kiek tai dar buvo įmanoma. Buvo nuspręsta šiose teritorijose ne tik nevykdyti jokios ūkinės veiklos, bet ir stipriai apriboti žmonių lankymąsi. Dabar rezervatų takeliais tevaikšto ir įvairius stebėjimus bei tyrimus atlieka mokslininkai, apsaugą vykdo inspektoriai, na, o kitiems lankytojams įrengiami mokomieji takai, kur visi, lydimi Rezervato darbuotojų gali pamatyti ir širdimi pajusti laukinės gamtos gyvenimą. Be Rezervatų direkcijos leidimo rezervatuose lankytis draudžiama.

1975 m pačiame pietiniame Lietuvos pakraštyje įkurtas Čepkelių valstybinis gamtinis rezervatas. 11 212 ha plote saugoma:
  • didžiausias Lietuvoje natūralaus hidrologinio režimo Čepkelių pelkynas,
  • vakaruose ir šiaurės vakaruose prie pelkės rymančios mišku, apaugusios žemyninės kopos,
  • pelkes supantys miškai,
  • šiems biotopams būdinga bei reta augalija, gyvūnija ir grybija, ekosistemų stabilumas.
Čepkelių teritorija svarbi ne tik Lietuvos mastu – 1993 m. Lietuvai prisijungus prie Ramsaro Konvencijos, Čepkeliai įtraukti į tarptautinę reikšmę turinčių Pelkinių vietovių sąrašą.

Čepkelių rezervatas taip pat yra NATURA 2000 teritorija – Europos Sąjungos saugomų teritorijų tinklo dalis. Šis tinklas skirtas retų bei nykstančių rūšių ir buveinių apsaugai, kurios ypatingai svarbios visos Europos biologinei įvairovei.

Veiklą šioje saugomoje teritorijoje organizuoja Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcija. Tai biudžetinė organizacija, jos steigėja – Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Direkcijos darbuotojai saugo teritoriją, tiria gamtinę aplinką, kaupia informaciją apie jos būklę ir pokyčius. Taip pat populiarina gamtosaugos idėjas, teikia informaciją, bendrauja su lankytojais.

cepkeliu_map.jpg

Paieška
Renginiai
<< rugsėjis, 2021 >>
P A T K P Š S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30