Oras. Marcinkonys
Praėjus trims dešimtmečiams nuo rezervato įkūrimo, galima stebėti tam tikrus bendrijų ir rūšių būklės pokyčius. Jie dvejopi. Vienoms rūšims rezervato poveikis teigiamas, kitoms – neigiamas.

Labiausiai keičiasi atviros buveinės. Jų plotas sparčiai mažėja – jos apauga mišku. Miškas vis daugiau užkariauja atvirų aukštapelkių, tarpinių pelkių bei žemapelkių plotų, taip pat sausumos buveinių – atvirų miško aikščių, kopų šlaitų, buvusių pievų.

Taip nutiko dėl keleto priežasčių. Svarbiausios jų – gaisrų gesinimas bei tradicinio ūkininkavimo uždraudimas. Anksčiau šienauti ir ganyti plotai, nutraukus šią veiklą, pradėjo užaugti nendrėmis, gluosniais, berželiais. Taip besikeičianti aplinka tampa vis mažiau tinkama gyventi toms augalų ir gyvūnų rūšims, kurios anksčiau čia buvo gausios. Nemažai šių rūšių yra saugomos, įrašytos tiek į Lietuvos, tiek į tarptautinius nykstančių augalų ir gyvūnų sąrašus.

Čepkeliuose atviras buveines ilgus šimtmečius palaikė būtent žmogus, kažkada ekstensyviu ūkininkavimu pakeitęs išnaikintas laukinių žolėdžių bandas.

Pastebimi pokyčiai vyksta sausuose pušynuose. Čia vis gausiau pradeda želti žolės, kurioms reikia daugiau maisto medžiagų. Išstumiama skurdi smėlynų augalija.

Siekiant išsaugoti šias vertingas buveines bei palaikyti kuo didesnę gamtinių sąlygų, kartu ir rūšių įvairovę, 2005 m. buvo parengtas Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato tvarkymo planas.

Pokyčiai vyksta ir miško buveinėse. Nekertant brandaus amžiaus sulaukusių miškų, paliekant visus sausuolius ir išvirtusius medžius, sudaromos geresnės išlikimo sąlygos kai kurioms samanų, kerpių, grybų, vabzdžių rūšims, taip pat geniniams paukščiams, kurie prisitaikę gyventi būtent sename miške. Nemaža dalis šių rūšių, gyvenančių ar kitaip susijusių su natūraliais brandžiais miškais, taip pat yra nykstančios ir saugomos.

Rezervato apsaugos režimas turi teigiamą poveikį kai kurioms plėšriųjų paukščių ir žinduolių rūšims. Saugomoje teritorijoje jos gali saugiai veistis ir iš dalies maitintis.Paieška
Renginiai
<< sausis, 2023 >>
P A T K P Š S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31