Oras. Marcinkonys

PAN parkai – natūralios gamtos salos Europoje

Kompaktiškų, nesuskaldytų į fragmentus ir gerai prižiūrimų laukinės gamtos teritorijų metai iš metų mažėja, nors saugomų teritorijų tinklas Europoje gana išplėtotas. Sukultūrintoje, žmogaus poreikiams pritaikytoje aplinkoje šios natūralios teritorijos yra tarsi salos, prieglobstis daugeliui retų bei nykstančių gyvūnų ir augalų. Todėl Pasaulinis gamtos fondas (WWF) ir Olandijos laisvalaikio kompanija Molecaten 1997 m. įkūrė PAN (Protected Area Network – saugomų teritorijų tinklo) parkų iniciatyvą, apjungiančią įvairias Europos saugomų teritorijų įtakos grupes – aplinkosaugininkus, vietos gyventojų bendruomenes, verslininkus. Šios iniciatyvos tikslas – išsaugoti vertingiausias Europos laukinės gamtos teritorijas, derinant ekologinius bei socialinius visų įtakos grupių poreikius.

PAN parkai – tai išskirtinės saugomos teritorijos, pasižyminčios unikalia gamta ir aukštos kokybės turizmo infrastruktūra, tinkamai subalansuota su natūralios gamtos išsaugojimo poreikiais ir bendruomenės vystymusi. Į PAN parko statusą gali pretenduoti tik saugoma teritorija, kurioje yra vientisas, ne mažesnis kaip 10000 ha natūralios gamtos branduolys su jam būdingomis augalų ir gyvūnų bendrijomis, nevykdoma jokia ūkinė veikla. Pats PAN parkas gali būti žymiai didesnis ir branduolį supančiose teritorijose galima vykdyti tą veiklą, kuri būtų nepriimtina griežčiausios apsaugos zonoje – tvariai naudoti gamtos išteklius, plėtoti rekreacinę infrastruktūrą. Lankytojams turėtų būti sudaryta galimybė pamatyti ir ypač saugomą branduolį, dažniausiai tam yra skiriamos mažiau turizmo poveikiui jautrios vietos teritorijos pakraščiais, ribojamas lankymo laikas ir lankytojų skaičius.

Galimybė naudoti PAN parkų logotipą – tai aukštas gamtos apsaugos ir darnios plėtros įvertinimas, tai papildoma reklama, turistai ir nauda vietos bendruomenėms ir verslininkams. Europoje šiuo metu yra 13 saugomų teritorijų, priklausančių PAN parkų tinklui – tai nacionaliniai parkai Suomijoje, Švedijoje, Estijoje, Rusijoje, Bulgarijoje, Rumunijoje, Italijoje, Portugalijoje, Turkijoje, Gruzijoje, Čepkelių rezervatas ir Dzūkijos nacionalinis parkas Lietuvoje. Plačiau – www.panparks.org
Paieška
Renginiai
<< sausis, 2023 >>
P A T K P Š S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31