Oras. Marcinkonys
2011.05.09
Kviečiame aplankyti parodą „Gamta - kultūros lopšys“

Kovo 9 dieną Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejuje buvo atidaryta spalvinga pavasarinė paroda „Gamta – kultūros lopšys“. Vientisa 50 fotografijų ekspozicija puikiai atspindi dainomis ir padavimais apipinto Dainavos krašto gamtinius lobius, vietos žmonių gyvenimo tradicijas, kasdieninę buitį. Parodos autoriai – žinomi fotografai, Algimantas ir Mindaugas Černiauskai ir Dzūkijos nacionalinio parko darbuotojai Eugenijus Drobelis, Mindaugas Lapelė. Skaitytojų dėmesiui – anotacijos ištrauka, kurioje atsispindi pagrindiniai parodos koncepcijos bruožai.


Vertingiausios Dainavos krašto ekosistemos, gamtos ir kultūros paveldas yra saugomi Dzūkijos Nacionaliniame parke. Jis iš trijų pusių apglėbia didžiausią Lietuvoje išlikusią laukinės gamtos salą – Čepkelių valstybinį gamtinį rezervatą, kuris mus žavi pirmapradžiu natūralumu. Nacionalinio parko grožis – tai gamtos ir ilgametės žmogaus veiklos darna. Gamta lėmė dzūkų būtį, buitį ir tradicijas, o čia gyvenantys žmonės kūrė tai, kas tapo įkvėpimo šaltiniu Mikalojui Konstantinui Čiurlioniui, Vincui Krėvei, Antanui Žmuidzinavičiui ir kitiems kūrėjams.

2011 m. abi šios saugomos teritorijos įgavo teisę vadintis PAN parko vardu – tai dvylikta tokia teritorija Europoje gavusi sertifikatą, įvertinanti natūralios gamtos išsaugojimo ir turizmo plėtros darną. Tai iššūkis ir naujos galimybės šio krašto žmonėms veikti taip, kad būtų išsaugota šimtmečiais formuota vietos dvasia, kad išliktų tas jausmas, kurį lakoniškai apibūdino dzūkų poetas Stasys Stacevičius – „Dainava – tai būsena, kai norisi dainuoti. Nebūtinai garsiai ir nebūtinai išgėrus...“.

Kadangi parodos autoriai atvykti negalėjo, parodą pristatė Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas. Apie Lietuvos Nacionalinius parkus kalbėjo viešnia iš Žemaitijos Nacionalinio parko plateliškė Aldona Kuprelytė. Mintimis apie fotografijos reikšmę gyvenime pasidalijo Plungės bažnyčios klebonas Julius Meškauskas, renginio dalyvis Steponas Eigirdas, Plungės ir Rietavo krašto fotografų klubo „Žybt“ atstovas Mantas Viržintas. Renginio metu sklandė jauki, pavasariška, kupina naujų kūrybinių įdėjų proveržio dvasia. 

Tikimės, kad paroda susilauks gražaus geografijos, biologijos mokytojų, moksleivių, visų etninės kultūros ir gamtos puoselėtojų dėmesio. Ji muziejuje veiks iki balandžio 12 dienos, po to persikels į Žemaitijos Nacionalinio parko Parodų galeriją.

Vytas Rutkauskas
Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius


Daugiau: www.oginskiriet.lt


Atgal

Paieška
Renginiai
<< balandis, 2020 >>
P A T K P Š S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30