Oras. Marcinkonys
2012.12.05
Projekto pristatymas

2011 m. Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato darbuotojai Eugenijus Drobelis, Lina Černiauskienė ir Algimantas Černiauskas sukūrė viziją – projektą „Visuomenės švietimas apie gamtos ir kultūros paveldo vertybių bei ekologinio turizmo išteklių panaudojimą Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato subalansuotam vystymui“. Projekto darbus vykdė dešimtys puikių savo srities specialistų. Prie jo įgyvendinimo prisidėjo visi saugomos teritorijos darbuotojai. 2012 m. lapkričio 30 d. Parko lankytojų centre Merkinėje buvo pristatyti projekto metu atlikti darbai ir veiklos.

DSC_4582.JPG

Parko direktorius Eimutis Gudelevičius priminė, kad Aplinkos ministerijai 2010 m. paskelbus ES finansuojamą projektą „Visuomenės informavimo ir švietimo apie aplinką priemonių įgyvendinimas“, jam paraiškas pateikė daugiau kaip 200 įmonių ir organizacijų, o finansavimas buvo suteiktas tik keturiasdešimčiai projektų, tai yra vienam iš penkių. Šis, Parko įgyvendintas projektas, yra didžiausias Direkcijos visuomenės informavimo ir švietimo projektas per visą Parko gyvavimo laikotarpį.

DSC_4605.JPG

Parko direktoriaus pavaduotojas, projekto iniciatorius E. Drobelis, pristatydamas projekto metu įgyvendintus darbus akcentavo, kad Parkui pasisekė, nes jame susitelkė gerai išmanantys savo darbą specialistai. Šiais laikais sunku suderinti komandinį žaidimą ir labai dažnai teko su projekto vykdytojais dirbti individualiai, – sakė E. Drobelis. Dėkodamas visiems projekto darbus vykdžiusiems žmonėms, jis ypač šiltai atsiliepė apie projekto pristatyme nedalyvavusį „geriausią Lietuvoje gamtos knygų leidėją Vytautą Knyvą, nes be jo profesianalaus darbo knygos „Didžiųjų girių apsupty“ leidimas būtų žlugęs“.


Lina Černiauskienė pristatė naująjį Parko tinkaląpį http://www.cepkeliai-dzukija.lt, kuriame sujungtos dvi saugomos teritorijos: Dzūkijos nacionalinis parkas ir Čepkelių valstybinis gamtinis rezervatas. Tinklalapio struktūrą, jame sukauptą (nuolat papildomą) informacijos medį pristatė vienas iš tinklalapio kūrėjų, dizaineris Valentinas Kiauleikis.

Apie projekto metu gimusią kompaktinę plokštelę „Dainavos girios garsai“ kalbėjo jos autorius Vidmantas Blažys. Plokštelėje skamba jo paslapčia įrašyti paukščių ir žvėrių balsai, kuriuos kartais dar girdime savo aplinkoje ar kelionėse. Daugelio tų garsų, galbūt, niekada neišgirsime gamtoje, nes neužteks kantrybės, žinojimo kur rasti, kaip prieiti, išgirsti… V. Blažys pasakojo, kad šie jo gamtos įrašai daryti nuo 2005 m. gegužės 21 d. iki 2012 rugpjūčio 5 d. Per aštuonerius metus jis 27 kartus vyko į Dainavos kraštą, kuriame praleido 43 paras. Įrašyti 806 garso failai (134 valandos). Šioje projekto metu išleistoje kompaktinėje plokštelėje: namuose ar kelionėje girdėsime balsus ir tų žvėrių bei paukščių, kuriuos gali pamatyti, išgirsti ir atpažinti tik didelis gamtos mylėtojas, žinovas. Ne veltui plokštelės anotacijoje rašoma: „...atverkim sielas ir namus gamtos garsams, kad jie nuramintų, suteiktų jėgų ir noro geriau pažinti mūsų tėviškės gamtą“.

DSC_4608.JPG

Pristatant įspūdingą knygą „Didžiųjų girių apsupty“, vienas jos autorių – Mindaugas Lapelė – pasidžiaugė gražiu sutapimu, kad projektas pristatomas tuo metu, kai švenčiame Vinco Krėvės ir Tado Ivanausko 130-ąsias gimimo metines ir apgailestavo, kad „Rašant šią knygą pavyko įgyvendinti neįmanomą misiją – atskirti gamtą nuo kultūros – atskirti dalykus, kurie šiame krašte yra susieti kaip niekur kitur. Iš tikro savo rankose laikau ne knygą, o tik pusę jos – ne puslapių skaičiumi, bet turiniu. Nes tai aplinkosauginio švietimo projektas, lyg tai šio krašto žmonių gyvenimiškoji patirtis, istorija ir tradicijos yra nesusietos su šiuos žmones supančia aplinka. Nesididžiuoju tuo, kad Lietuvoje prikurta tiek daug taisyklių, reglamentų ir reikalavimų, kad sugebame patys save įvaryti į kampą. Gal iš tikro tokie švietėjiški projektai kartu yra ir viešųjų ryšių dalis, yra tie blizgantys ir ryškūs muilo burbulai, pridengiantys tai, ko nenorėtume parodyti. Suprantu, kad reikia gebėti ne tik dirbti, bet ir pristatyti savo darbus, tačiau manau, kad veiklos įspūdžiui sukurti yra skiriama neproporcingai daug laiko, lėšų ir dėmesio. O už visų tų spalvingų stendų ir modernių lankytojų centrų, renginių ir leidinių slepiasi daug sudėtingesnė ir skurdesnė realybė – tačiau kurtiniai ar šilagėlės skundų nerašo ir žurnalistų nekviečia – jie išnyksta tylėdami, tuštėjantiems kaimams rekviem irgi niekas nekuria, o saugomų teritorijų darbuotojai dar ganėtinai kantrūs“. Konstatavęs, kad duomenis, suklotus į šią knygą, ne vienus metus rinko daugybė tyrėjų, M. Lapelė išreiškė susirūpinimą, kad „Tas aruodas jau baigia išsekti ir ateityje autoriams teks kartoti tik senas tiesas“.

DSC_4618.JPG
Leidybos ir videopaslaugų įmonės „V3 studija“ projektų vadovė Jūreta Valentienė pristatė sukurtą videofilmą „Kur šalciniai alma“, kurį Žuvinto biosferos rezervato direktorius Arūnas Pranaitis apibūdino kaip netipišką, pasižyminti nestandartiniu požiūriu į saugomą teritoriją. Sveikindamas su atliktais darbais A. Pranaitis pasidžiaugė, kad projekto autoriai, saugomos teritorijos darbuotojai, daro ne tik „valdiškus“, darbus, bet ir kylančius iš širdies. 

Gamtosaugininko mintis įtvirtino Varėnos savivaldybės administracijos direktorius Algis Miškinis, pasidžiaugęs prasmingu Parko darbu, kuris dažniausiai būna daromas ne iš valdiškų pozicijų. Ilgametis Varėnos rajono politikas A. Miškinis Parko darbuotojams palinkėjo sėkmės tolimesniuose darbuose.

Įgyvendinant projektą, UAB „Tavo vizija“ išleido audioknygą „Kur šalciniai alma“, pagal to paties pavadinimo 2005 m. Parko išleistą knygą. Audioknyga papildyta autentiškais pasakojimais ir dainomis, kurias užrašė Dalia Blažulionytė.

DSC_4631.JPG

Šventės dalyviai apžiūrėjo projekto įgyvendinimo metu parengtą fotografijos darbų parodą „Gamta – kultūros lopšys“, kuri 2011–2012 m. apkeliavo Lietuvą. Net ir pasibaigus projekto darbams šios parodos kelionės po Lietuvą (ir užsienį) tęsis, o 2013 m. kovo 8 d. ji bus atidaryta Varėnos kino ir parodų salėje.


Atgal

Paieška
Renginiai
<< kovas, 2020 >>
P A T K P Š S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31