Oras. Marcinkonys
2013.03.14
Jono Bilinsko fotografijos darbų paroda


Pramingai ir gražiai šiemet kovo 11 buvo paminėta Merkinėje. Seniausioje krašto bažnyčioje tradiciškai vyko šventinės mišios, kurias aukojo Merkinės dekanas, bažnytinės teisės daktaras, kunigas Robertas Rumšas, o po mišių gimnazijos aktų salėje įvyko koncertas, kurį miestelio bendruomenei ir svečiams dovanojo  Vinco Krėvės gimnazijos mokytojai ir moksleiviai. Prieš mišias Dzūkijos nacionalinio parko lankytojų centre buvo atidaryta Jono Bilinsko foto darbų paroda „Langas į gamtą”.
Jonas Bilinskas gimė 1951 birželio 16 d. Laparaistyje. Pirmąjį fotoaparatą („Smena”) devynmečiui Jonui padovanojo jo tėtis – Laparaisčio miškų eigulys Petras Bilinskas. 1971 metais Jonas jau filmavo su mėgėjiška (8 mm. juosta) filmavimo kamera. 1987 m. įsigijęs „fotošautuvą“ Jonas Bilinskas atsidėjo paukščių fotografavimui. Atgimimo laikais koordinavo žaliųjų judėjimą Druskininkuose, buvo Druskininkų Sąjūdžio tarybos nariu. Išrinktas miesto tarybos nariu 1991 m. įkūrė Druskininkų televiziją. Iš tų laikų televizijos laidų žiūrovų atmintyje iki šių dienų išliko Jono Bilinsko ruoštos laidos apie gamtą. Jonas Bilinskas 1997 m. kartu su Parko darbuotojais sukūrė videofilmą „Amatų seminaras Marcinkonyse“, kuris tapo vienu populiariausiu Merkinės lankytojų centro videotekos filmu. Kartu su ornitologu Eugenijumi Drobeliu 2004 m. sukūrė dokumentinį videofilmą „Erelių žemė”, už kurį jiems buvo skirta Petro Abukevičiaus premija. 2005 m. Parko darbuotojams padėjo sumontuoti videofilmą „Senoji Musteika”. Jonas Bilinskas filmuoja ne tik gamtą. Nuo 1991 m. jis sukaupė unikalų Dainavos krašto video metraštį: kryžių ir paminklų šventinimai, senų žmonių liudijimai, nykstančios tradicijos ir papročiai, parodų atidarymai ir senieji amatai. Parodos atidarymo metu Jonas Bilinskas pasakojo apie žvėrių, retų paukščių fotografavimo ir filmavimo subtilybes ir paslaptis, akcentuodamas, kad „...norint pamatyti laukinės gamtos gyvenimą reikia ją ne tik labai gerai pažinti, bet reikia tapti negirdimu, nematomu ir, bekvapiu. Norint pasaloje sulaukti briedžio, ar kito laukinio žvėries einančiu jam įprastu taku, savo rūbus reikia suminti į purvyną, arba ištepti to žvėries mėšlu...“ Gal dar galima pridėti, kad pirmiausia reikia mylėti gamtą, suprasti jos vietą ir reikšmę mūsų gyvenime. Jonas Bilinskas parodos atidarymo metu rodė jo filmuotus retus Lietuvos paukščius, nuodėmingą tetervino patino ir kurtinio patelės meilės vaisių - gargatūną... Salėje buvo išskleista ir palapinė, pro kurios langą jis nufilmavo daugelį rodytų siužetų, bet Jonas gamtą mato ne pro langą. Ta paroda, jo padovanota centrui filmuota medžiaga - tai langas mums, žiūrovams - pramiegantiems patį gražiausią rytmečio laiką, nepastebintiems, kaip keičiantis klimatui pas mus atskrenda nebūdingi Lietuvai, neįprasti mūsų akims egzotiški kitų kraštų paukščiai, kaip nyksta iš mūsų akiračio ir padangės žalvarnis, jūrinis erelis...
Naujai lankytojų centre prakalbo Vyto Baublio sukurti Lietuvos Didžiųjų kunigaikščių biustai, kurie Jono Bilinsko gamtos fotografijų apsuptyje byloja valstybingumo ištakas, to meto valdovų ir tautos tikėjimą dieviškos prigimties gamtos galia, kuri neišnyko net ir priėmus krikščionybę.
Algimantas Černiauskas


Atgal

Paieška
Renginiai
<< kovas, 2020 >>
P A T K P Š S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31