Oras. Marcinkonys
2013.03.20
Edukcinė programa – verbų sekmadienio belaukiant

Verbų sekmadienis tai pavasario šventė, švenčiama likus savaitei iki Velykų. Buvo tikėta, kad šią dieną pašventintų anksčiausiai pavasarį sprogstančių augalų šakelės žadina jomis paliestos žemės ir gyvulių vaisingumą, padeda žmogui išlaikyti sveikatą, gausina derlių, neleidžia į namus trenkti perkūnui, saugo pasėlius nuo ledų ir graužikų. Tokio tikėjimo esama ir lietuvių liaudies papročiuose.
Laukdami šios šventės ir susirinkome į Merkinės lankytojų centrą išmokti rišti verbų. Vyriausioji specialistė Laima Saviščevienė papasakojo apie Velykų ir Verbų sekmadienio švenčių reikšmę, apie įvairias tradicijas.

verbos_foto_Broliai___erniauskai.JPG

Lietuviai turėjo daug pašventintos verbos naudojimo papročių: užėjus audrai su perkūnija ją degindavo krosnyje ar bent pasmilkydavo, kad šventi dūmai nuvytų debesį. Sėdami javus, verbos sutrintų spyglių įmaišydavo į pirmosios sėtuvės grūdus. Verbos šakutę įkišdavo į dirvą, kad ledai neišguldytų ir neišmuštų pasėlių. Sukirsdavo šakele vaikams, kad jie greičiau augtų. Grįžę iš bažnyčios, plakdami savo artimuosius šventinta verba sakydavo: „ne aš mušu, verba muša, po nedėlios ir Velykos".
Verbų sekmadienį bažnyčioje visi būtinai turi laikyti po kadagio šakelę ar kitokią „verbelę". Savo verbelę žmonės susirišdavo patys, naudodami surišimui raudoną vilnonį siūlą. Tikėjo, jog tuo siūlu per rugiapjūtę apsirišus juosmenį, jo neskaudės.
Šiuo metu jau ne tik kadagio ar blindės šakelė naudojama verbose. Dabar daromos dekoratyvios verbos iš surinktų ir sudžiovintų augalų. Tam tinka Dzūkijos pievose augančios smilgos, javų varpos, kiškio ašarėlės, nendrės, šlamučiai, bitkrėslės, taip pat gėlių darželyje užauginamas kermėkas, sausukai, juodgrūdėlė ir kitos gerai džiūstančios gėlės ir žolynai. Pagal formą verbos būna taip pat skirtingos: volelinės , rykštelinės, plokščiosios ir vainikinės. Nors verbų rišimo būdų nėra daug, pačios verbos yra labai įvairios. Tai priklauso nuo rišėjos fantazijos, įgūdžių, turimų augalų įvairovės.
Laima Saviščevienė atnešė vasarą savo darželyje ir pievoje surinktų ir išdžiovintų augalų ir susirinkusieji, pasiklausydami meistrės patarimų, pradėjo rišti kiekvienas savo verbelę. Visos verbos išėjo skirtingos, gal ir nevisai dar dailios, bet širdžiai labai mielos, nes savo rankomis darytos. Jau šį sekmadienį jos bus pašventintos ir saugomos bei naudojamos pagal senąsias tradicijas.


Atgal

Paieška
Renginiai
<< balandis, 2020 >>
P A T K P Š S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30