Oras. Marcinkonys
2013.03.28
Edukacinė programa – margučių marginimas vašku

P1200957.JPG

Artėja gražiausia pavasario šventė - Šv. Velykos. O kokios Velykos be margučių!
Dauguma kasmet švenčiame Velykas, o ar žinome, kokia šios šventės reikšmė? Velykos - tai kilnojama šventė, švenčiama pirmąjį mėnulio pilnaties sekmadienį po pavasario lygiadienio. Ji turi gilias tradicijas. Velykų pavadinimas kilęs iš žodžio „vėlės“, mat mūsų protėviai šiuo metu aplankydavo artimųjų kapus, nunešdavo jiems kiaušinių. Tikėta, kad mirusiųjų vėlės išlenda kartu su atgimstančia gamta, bet paskui pasitraukia po pirmojo Perkūno. Velykos mūsų protėvių buvo švenčiama kaip gamtos atbudimo šventė. Atėjus krikščionybei, ši šventė sutapatinta su Kristaus prisikėlimu.
Per pagrindinę pavasarinio virsmo šventę Velykas kiaušiniai būdavo svarbiausias apeiginis valgis, pažymintis gamtos ir žmogaus pavasarinį atsinaujinimą.
Tradiciniai margučiai raštuoti, o raštai išrašyti vašku, mediniu pagaliuku su vinuko galvute. Iš įvairių element sudėliojami įvairūs raštai: rūtų šakelės, saulutės, žvaigždutės, žalčiukai, kurie sujungiami taškais ir vingialiais.
Dažymui naudojami gamtiniai dažai: svogūno lukštai - rusva spalva, skroblo žievė ar beržo lapai – gelsvai žalia, alksnio žievė ar konkorėžiai ir rūdys – juoda spalva.
Laukdami Velykų šventės susirinkome į Merkinės lankytojų centrą sužinoti ir praktiškai išmokti, kaip marginti kiaušinius vašku. Vyriausioji specialistė Laima Saviščevienė papasakojo apie Velykų šventės reikšmę, apie įvairias tradicijas, namų puošybą prieš šventes, margučių raštus, paruošė dažus, o jau raštus kūrė kiekvienas pagal savo fantaziją.Atgal

Paieška
Renginiai
<< balandis, 2020 >>
P A T K P Š S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30