Oras. Marcinkonys
2013.06.25
Vito Jakavonio - Sniegučio knygos pristatymas

knyga_01.jpeg
Merkinės Kryžių kalnelyje kasmet minima Gedulo ir vilties diena, pagerbiami Lietuvos partizanai, jų rėmėjai, politiniai kaliniai ir tremtiniai. Šiemet ši atmintina birželio diena tikrai ypatinga. Dzūkijos nacionalinio parko Merkinės lankytojų centre, „Šalcinio svetainėje“ buvo pristatyta partizanų poeto Vito Jakavonio-Sniegučio knyga „Eilėraščiai“. Viršelyje – autoriaus tapytas Merkio vaizdas, o pirmajame puslapyje – padėka:
„Nuoširdžiai dėkoju Rimanto Kvaraciejaus šeimai, broliams Algimantui ir Mindaugui Černiauskams, redaktoriui Eugenijui Rutkauskui ir visiems, kurie savo pagalba, patarimais bei palaikymu padėjo įgyvendinti Tėčio svajonę. Dukra Gražina.“ Sausakimšoje parodų salėje partizanų poeto dukra Gražina Vedrickienė su savo dukra Skaiste paskaitė eilėraščių iš šeimos lėšomis išleistos poezijos knygutės, gitara akomponavo poeto anūkas Saulius Jakavonis. Knygą pristatė lankytojų centro vedėjas Algimantas Černiauskas, aktorė Olita Dautartaitė, paėmusi naująją poezijos knygelę, čia pat, ekspromtu, paskaitė keletą eilėraščių, kurie aktorės lūpose suskambėjo naujomis, sodriomis intonacijomis. Fotografas Rimantas Kvaraciejus, dabar gyvenantis Druskininkuose, papasakojo apie knygos autorių, savo kaimo kaimyną, knygos gimimo istoriją. Poeto kaimynas, pasipriešinimo kovų dalyvis Juozas Jakavonis (Tigras) prisiminė gyvenimą, praleistą gretimai įsikūrusiose sodybose ant Merkio upės kranto. Atskleidė šeimyninius poeto gyvenimo epizodus ir sąsiuvinių, su partizaniniais eilėraščiais, kelius ir likimą. Rašytojas Henrikas Gudavičius papasakojo, ką teko išgirsti iš poeto lūpų, lankantis pas jį Kasčiūnų kaime ir konstatavo, jog „Senieji merkiniškiai dar prisimena, kad Vito tėvas Vincas Jakavonis, gyvenęs Kasčiūnų kaime buvo talentingas kalvis, galėjęs padaryti ne tiktai žemės ūkio padargus, bet ir slapčiausius užraktus bei tiksliausius sriegius. Ir tėvas, ir sūnus buvo savamoksliai, tikri liaudies talentai, nepaprastai mylėję savo tėviškę ir Lietuvą. Pirmuosius patriotinius Vito Jakavonio eilėraščius skaitė partizanų vadai Vanagas ir Kazimieraitis, keletas eilių tapo liaudies dainomis, bet kaimynai šį savamokslį poetą vis tiek vadino keistuoliu. Ir tikrai jis buvo kitoks nei visi. Todėl ir poetas.”
Šventės ateina ir praeina, o parašytos knygo lieka…

1_10.jpg

Pirmoje eilėje pirma iš dešinės partizanų poeto Vito Jakavonio anūkė Skaistė, dukra Gražina, pasipriešinimo kovų dalyviai Vytautas Kaziulionis ir Juozas Jakavonis su tremtinės dalią patyrusią žmona Zose.
Brolių Černiauskų nuotrauka


Atgal

Paieška
Renginiai
<< balandis, 2020 >>
P A T K P Š S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30