Oras. Marcinkonys
2013.10.08
Kraštiečių susitikimas


Aštuntą kartą (kas dveji metai) Varėnos rajone rudenį į bendrą būrį renkasi čia gyvenantys kraštiečiai ir „naujieji dzūkai“ - kultūros, meno, mokslo ir politikos žmonės, kilę iš Varėnos krašto, ar tik vasaras leidžiantys miškų prieglobstyje. Varėnos savivaldybės, Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos rūpesčiu šiemet kraštiečių šventė rugsėjo mėnesį buvo surengta Merkinėje. Nuo ankstaus ryto Dariaus ir Girėno aikštėje kūrėsi tradicinių amatų puoselėtojai: medžio drožėjai, pynėjai, kalviai, žolininkės ir vilnos vėlėjos, siuvinėtojos ir kulinarinio paveldo meistrai. Čia buvo galima įsigyti Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio rezervato leidinių, Gerdos Gudjurgienės eseistikos knygą „Atmintis yra rojus“ (apie istorinę ir dabartinę Merkinę), Vygando Čapliko knygą „Dainavos klodai: tarp ledynmečio ir dabarties“, kuri parengtą remiantis a.a. dalininkės Gražinos Didelytės kūrybiniu palikimu ir Kazio Sajos knygą „Kinivarpų raštai“. Šventėje nusipirkę šią knygą galėjo gauti rašytojo, ir šios knygos dailininko Gedimino Leonavičiaus autografus.
Į šventę atvykę svečiai atnaujintame Varėnos kultūros centro Merkinės filiale galėjo pamatyti Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos Merkinės filialo moksleivių tapybos darbų parodą ir jauno dailininko Algimanto Roko Černiausko (kilusio iš Merkinės) didelės apimties (300x450) kūrinį „Saulėtekis. Vasara beveik baigėsi“. Dzūkijos nacionalinio parko Merkinės lankytojų centro parodų salėje kraštiečių susitikimui buvo paruošta kelių autorių paroda. Vidury salės visomis žemės spalvomis žėrėjo keramikės Rūtos Indrašiūtės ąsočiai, vazos ir dubenys ištapyti pasakų ir legendų motyvais, gamtoje matytų paukščių, kačių ir šunų gyvenimo siužetais medžių, upelių ir šaltinių fone. Į visą tą spalvotą pasaulį, susitelkusi vidury salės, nuo sienų žvelgė Brolių Algimanto ir Mindaugo Černiauskų juodai baltose fotografijose užfiksuoti „Šilinių, panemunių ir gruntinių dzūkų“ portretai, su trumpais fotografuotų herojų gyvenimo aprašymais, patirtimis, o palubėje suposi auksu spindintys Laimos Saviščevienės šiaudiniai sodai... Pastovioje ekspozicijoje gyvenimo prasmės paieškas kūryboje liudijo vargonininko ir dievdirbio Jono Gregoravičiaus religinio siužeto paveikslai, šventųjų skulptūrėlės, akmenukai su kryžiaus ženklu.
Vienu metu, trijose skirtingose vietose vyko kraštiečių susitikimai pagal interesų, veiklos sritis. Vinco Krėvės gimnazijos bibliotekoje mokytojai, gimnazistai ir miestelio bendruomenės nariai susitiko su rašytojais ir mokslo atstovais. Susitikimą moderavo Varėnos bibliotekos direktorius Eitaras Krupovičius ir V. Mickevičiaus Krėvės gimnazijos direktorė Regina Sakalauskienė. Merkinės kultūros centre teatralai ir muzikai susitiko su rajono kultūros darbuotojais, o jų pokalbių temas ir diskusijų kryptį moderavo Jurgita Česnulevičienė. Dzūkijos nacionalinio parko lankytojų parodų salėje vyko Varėnos J. Čiurlionytės menų mokyklos pedagogų varėniškių ir merkiniškių, taip pat ir svečių dailininkų, skulptorių susitikimas. Jam vadovavo Algimantas Černiauskas.
Vidurdienyje šventės dalyviai rinkosi Švč. Mergelės Marijos į Dangų ėmimo bažnyčioje, kurioje Šv. Mišias už visus šventės dalyvius, kraštiečius aukojo bažnytinės teisės daktaras, kunigas Robertas Rumšas. Savo pamoksle kun. dr. R. Rumšas visiems priminė, kad Lietuva, Tėvynė. „Tai – jaukiausia, brangiausia, niekuo nepakeičiama suvienytos Europos dalis, kuri įgavo teisę ne tik imti iš Europos, bet ir pati jai duoti ką nors savito, unikalaus. Tėvynė – tai erdvė, kurioje mes privalom surasti savo raiškos nišą“. Giedojo Merkinės bažnyčios jaunimo choras, vadovaujamas vargonininko Kęstučio Breidoko ir Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, prof. Virgilijus Noreika. Po Šv. mišių bažnyčioje įvyko koncertas: kuriame akompanuojant Linai Giedraitytei dainavo maestro Virgilijus Noreika, o Aistei Širvinskaitei akomponavo jos tėvas, kompozitorius Juozas Širvinskas. Dainavo ir Lietuvos muzikos akademijos ketvirtakursis Laimonas Bendaravičius (merkiniškio, operos solisto Laimono Pautieniaus pusbrolis), smuiku griežė smuikininkas Gediminas Dalinkevičius (Kauno kamerinio orkestro steigėjas ir buvęs Seimo narys).
Po mišių, Dariaus ir Girėno aikštėje, šalia Kraštotyros ir genocido muziejaus įkurtoje scenoje koncertavo Merkinės krašto meno kolektyvai, intarpuose kalbėjo šventės organizatoriai ir svečiai, o renginį vedė V. Krėvės-Mickevičius gimnazijos mokytojai Rita ir Vytautas Černiauskai, gražiausiais žodžiais pristatydami Merkinės krašto dainorėlius, muzikantus ir šokėjus. Dainavo V. Krėvės gimnazijos ketvirtaklasė Justina Žitkutė, (ruošė mokytoja Rasa Alekšiūnienė), duetu nuskardeno Ronetos Saveiskytės ir Emilijos Rožankevičiūtės dainos (vadovas mokytojas Kęstutis Breidokas). Dainavo ne tik mokiniai, bet ir Jadvygos Čiurlionytės meno mokyklos Merkinės skyriuje dirbantys mokytojai, Vilkiautinio folkloro ansamblis (vadovė Aldona Zubrienė), Merkinės kultūros centro folkloro ansamblis „Kukalis“ (vadovė Laima Jakštienė). Kaip visada jaunatviškai nuskambėjo etnokultūros klubo „Kukumbalis“ programa (vadovai mokytojai Rita ir Vytautas Černiauskai), liaudiškomis melodijomis nudžiugino Algirdas Tamulevičius ir Aldona Jančiauskienė iš Pelekiškių kaimo, Zigmas Kindaris ir Viktoras BIeliukas, žaismingą melodiją išvingiavo Čiurlionytės meno mokyklos Merkinės skyriaus auklėtinė akordeonistė Lauryna Monika Svirskaitė (vadovas Dainius Bachovas), o šventinę programą užbaigė Merkinės kultūros centro merginų šokių kolektyvas „Versmė“ (vadovė Jurgita Česnulevičienė).
Šventės, kad ir kokios jos gražios būtų, ateina ir praeina, o lieka tik prisiminimai, kuriuos gali papildyti kiekvienas, užsukęs į Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos lankytojų centro dailės galeriją Merkinėje, kur iki 2014 sausio 14 d. vyks kraštiečių susitikimui surengta paroda.

Brolių Černiauskų nuotraukos


Atgal

Paieška
Renginiai
<< kovas, 2020 >>
P A T K P Š S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31