Oras. Marcinkonys
2013.10.08
Grybų krašte – stovykla jiems pažinti

DSCF8476.JPG

Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcija 2013 metais rugsėjo 26-28 dienomis surengė moksleiviams stovyklą, skirtą pažinti grybams. Stovyklą finansiškai parėmė Varėnos rajono savivaldybė.
Stovykloje dalyvavo keturios moksleivės iš Varėnos Ąžuolo gimnazijos ir keturi moksleiviai iš Merkinės V. Krėvės-Mickevičiaus gimnazijos.
Susirinkome Čepkelių rezervato ekspozicijos salėje ir su dėkingumu prisiminėme įžymius gamtininkus, kurie įsteigė 1975 metais rugsėjo 25 d. Čepkelių rezervatą. Aptarėme kokios gamtinės vertybės slypi Čepkeliuose. Nuvykome į patį raistą, kur vakarėjant aukštapelkėje stebėjome pelkinius grybus, jų aptikome net 7 rūšis. Sekančią dieną , susikirstę poromis, išėjome į mišką. Mus lydėjo profesionali grybininkė dr. Reda Iršėnaitė. Kiekviena pora rinko ir į krepšius dėjo aptiktus skirtingus grybus. Grįžę į stovyklavietę, tuos grybus išdėliojome ant dviejų didelių stalų ir mokėmės juos apibūdinti - nustatyti jų rūšį. Dirbome kaip tikri mokslininkai. Visų pirmą grybus suskirstėme į grupes:
- lakštabudinius, kurių galvučių apačia sudaryta iš lakštelių;
- voveraitinius, kurių galvutės apačia iš klostelių;
- baravykinius, kurių galvučių apačia iš vamzdelių;
- žagarūninius, kurių vaisiakūniai lyg pirštai;
- kempininius, kietais vaisiakūniais
- drebutinius, kurie atrodo lyg iš drebučių padaryti;
- pumpotaukšlinius, kurių barsto sporas plyšus vaisiakūnio apvalkalui;
- žvaigždūninius, kurių vaisiakūniai lyg žvaigždutės išlankstytos iš popieriaus
Taigi, vartėme knygas, grybų atlasus ir nustatėme mokslinius: lotyniškus ir lietuviškus grybų vardus. Patys nustebome, jog tų grybų buvo net 50 rūšių. Nusprendėme išmokti pažinti bent 30 rūšių. Na ir „kalėme“ atmintinai, kol visi išmokome.
Šeštadienį nuvykome į 18-tąją Grybų šventę Varėnoje. Nusivežėme visus grybus ir dr.Iršėnaitės paruoštus informatyvius plakatus. Surengėme grybų loteriją. Visi atpažinę ir teisingai įvardiję grybus, buvo pažymėti baravyko antspaudu, o suklydę musmirės. „Lošėjų“ netrūko: žaidė ministrai, merai, užsieniečiai, vaikai ir seneliai. Drįstu teigti, kad geriausiai grybus pažįsta grybų stovyklos moksleiviai, Margionių kaimo moterys.ir sveikatos ministras p. V. Andriukaitis. Baravykų karaliaus pagarba jiems!.
O apie grybų įvairovę, naudą, gyvenimo būdą sužinojome tiek daug, kad surašyti neužtektų net jaučio odos. Paminėsiem tik kelis faktus:
1. Grybai nėra nei augalai, nei gyvūnai, jie priklauso atskirai gyvų organizmų – Grybų karalystei
2. Grybai gyvena visur: ore, žemėje, vandenyje. Tai gausiausia organizmų karalystė. Manoma, jog jų yra net 5 milijonai rūšių.
3. Žemėje esančioms grybų lastelėms ( vadinamomis hifais), susitelkus į kamuolį ir prisigėrus vandens išdygsta arba išlenda į paviršių grybas, moksliškai sakant, grybo vaisiakūnis, kurio funkcija išbarstyti sporas.
4. Grybai auga gan greitai; pvz. Paprastoji poniabudė gali išaugti 20 cm. per 2-3 valandas.
5. Grybai gali išaugti per asfaltą ar grindinį ir “pakelti” 35 kg akmenį į 4 cm.aukštį.
Tegyvuoja grybai ir stovyklos, jiems pažinti!!!
Kviečiame pasigrožėti stovyklos akimirkomis fotografijose

Atgal

Paieška
Renginiai
<< balandis, 2020 >>
P A T K P Š S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30