Oras. Marcinkonys
2013.11.29
Projekto „Gyvieji amatai Dzūkijoje“ įgyvendinimas Dzūkijos nacionaliniame parke

Dzukijos_logo_1.pngcep_2.pngpanpark.jpgLR_kulturos_ministerija.png

Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcija 2013 metais įgyvendino projektą „Gyvieji amatai Dzūkijoje“. Projektas buvo finansuojamas iš Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos Etninės kultūros plėtros valstybinės programos.
Projekto “Gyvieji amatai Dzūkijoje” metu buvo sukaupta archyvinė foto ir video medžiaga, nufilmuoti dar dirbantys ir galintys pademonstruoti amatus ir verslus Dzūkijos nacionaliniame parke amatininkai. Filmuota medžiaga panaudota kuriant edukacinį filmą “ Gyvieji amatai Dzūkijos nacionaliniame parke”. Likusi nepanaudota filmuota medžiaga pasilieka Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos archyve, tikimės ir toliau kurti panašius projektus ir dar panaudoti šią medžiagą.
Projekto metu buvo surengta ir keturioliktoji tradicinė amatų stovykla Musteikos kaime, kurioje dalyvavo 150 besidominčiųjų įvairiais amatais. Stovykla truko 10 dienų, jos metu buvo mokomasi pynimo iš pušies šaknų, karnų, švendrių, vytelių, balanų ir kt. Stovyklos metu buvo ne tik demonstruojama drevinė bitininkystė, bet ir buvo gaminamas tradicininis drevinės bitininkystės instrumentas geinis, atkurta senovinė tik Dzūkijoje aptinkama tujinų tvora (apie tai kartu su Lietuvos ryto televizija parengtas reportažas). Taip pat stovyklos metu galima buvo pasigaminti senovinius archeologinius lininius drabužius, susiraukti nagines, nusipinti vyžas. Keramikas pagelbėjo lipdant iš molio ir išdegant dirbinėlius. Mokytasi ir tradicinio dzūkų kulinarinio paveldo subtilybių: gaminta ruginė duona, grikinė babka, pyragėliai su grybais.
Drevinės bitininkystės diena- medkopis Dzūkijoje- vyko tradiciškai rugsėjo pabaigoje (2013 09 21), taip tikintis išsaugoti drevinės bitininkystės tradicijas. Tradiciškai pašventinant bites ir bitininko darbą, visi vykome į mišką prie drevių ir stebėjome medkopį- daug kam išskirtinį neregėtą reginį. Kaip kiekvienoje šventėje, taip ir čia neapsieita be vaišių (su tradiciniu dzūkišku daryciniu medumi) ir dainų. Šiais metais dėl blogo oro nesulaukėmė tiek daug dalyvių kaip pernai, tačiau džiaugėmės, kad dalyvavę liko sužavėti ir apkerėti stebuklingo medkopio reginio.
Vienas pagrindinių projekto rezultatų- filmo “ Gyvieji amatai Dzūkijos nacionaliniame parke” sukūrimas. Tradicinių amatų video ir foto fiksavimas parodė šios medžiagos vertę, ypač kai sužinome apie amatininkų išėjimą, ta medžiaga leidžia jo darbo šviesą skleisti ir toliau. Tai įpareigoja ir toliau fiksuoti tradicinius amatus ir verslus. Gaila, kad filme negalėjome panaudoti visos Jono Bilinsko kantriai sukauptos video medžiagos. Filme „Gyvieji amatai Dzūkijos nacionaliniame parke“ atkreipiamas dėmesys į Dzūkijai būdingas tradicines veiklas, kurios keičiantis gyvenimo būdui, keliauja užmarštin. Taip apžvelgiant žmogaus kelią nuo lopšio iki kryžiaus pristatomi vieni svarbiausių krašto amatininkų. Tikimės, kad tai ne paskutinis video filmas, perduodantis tradicines žinias jaunąjai kartai.


Atgal

Paieška
Renginiai
<< balandis, 2020 >>
P A T K P Š S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30