Oras. Marcinkonys
2014.04.23
EDUKACINĖ PROGRAMA – VELYKŲ BELAUKIANT

DSC_0777.JPG DSC_0786.JPG
Dauguma kasmet švenčiame Velykas, o ar žinome, kokia šios šventės reikšmė? Velykos - tai kilnojama šventė, švenčiama pirmąjį mėnulio pilnaties sekmadienį po pavasario lygiadienio. Ji turi gilias tradicijas. Velykų pavadinimas kilęs iš žodžio „vėlės“, mat mūsų protėviai šiuo metu aplankydavo artimųjų kapus, nunešdavo jiems kiaušinių. Tikėta, kad mirusiųjų vėlės išlenda kartu su atgimstančia gamta, bet paskui pasitraukia po pirmojo Perkūno. Velykos mūsų protėvių buvo švenčiama kaip gamtos atbudimo šventė. Atėjus krikščionybei, ši šventė sutapatinta su Kristaus prisikėlimu.
Per pagrindinę pavasarinio virsmo šventę Velykas kiaušiniai būdavo svarbiausias apeiginis valgis, pažymintis gamtos ir žmogaus pavasarinį atsinaujinimą.
Tradiciniai margučiai raštuoti, o raštai išrašyti vašku, mediniu pagaliuku su vinuko galvute. Iš įvairių elementų sudėliojami įvairūs raštai: rūtų šakelės, saulutės, žvaigždutės, žalčiukai, kurie sujungiami taškais ir vingialiais.
Dažymui naudojami gamtiniai dažai: svogūno lukštai - rusva spalva, skroblo žievė ar beržo lapai – gelsvai žalia, alksnio žievė ar konkorėžiai ir rūdys – juoda spalva.
Laukdami Velykų šventės susirinkome į Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos lankytojų centrą Merkinėje sužinoti ir praktiškai išmokti, kaip marginti kiaušinius vašku ir išmokti margučių skutinėjimo technikos. Vyriausioji specialistė Laima Saviščevienė papasakojo apie Velykų šventės reikšmę, apie įvairias tradicijas, namų puošybą prieš šventes, margučių raštus, paruošė dažus, o jau raštus kūrė kiekvienas pagal savo fantaziją.
Margučių skutinėjimo paslaptis atskleidė, labai gražių kiaušinių pavyzdžių atsivežusi, Merkinės bibliotekos vedėja Virginija Plutuliavičienė.
Popietė prabėgo labai greitai. Prisiminėm ne tik Velykų tradicijas ir papročius, bet ir išbandėme senąsias margučių marginimo technikas.


Atgal

Paieška
Renginiai
<< kovas, 2020 >>
P A T K P Š S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31