Oras. Marcinkonys
2014.05.24
Atidaryta Algimanto Kazlausko keramikos darbų, medžio skulptūrų ir foto koliažų darbų paroda


Gegužės 16 d. lankytojų centre Merkinėje buvo atidaryta Algimanto Kazlausko keramikos darbų, medžio skulptūrų ir foto koliažų darbų paroda. Apie Merkinės apylinkių keramikus varėniškiai žino nemažai. Elvyros Petraitienės, Sauliaus Indrašiaus, Rūtos Indrašiūtės ir Džiugo Petraičio, Teresės Jankauskaitės ir Petro Pretkelio darbų parodos ne vieną kartą buvo eksponuojamos Merkinės lankytojų centre, jų darbai buvo rodomi ir Varėnos parodų salėje. Šiuos meistrus dažniausiai lanko keliaujantys po Dzūkijos nacionalinį parką lietuvaičiai ir užsienio svečiai. Kiek toliau nuo Merkinės, Liškiavoje gyvena ir kuria keramikas Algimantas Kazlauskas, bet parodos atidarymo metu pamatėme žymiai platesnį jo kūrybinį lauką ir naudojamų medžiagų spektrą, nei molis ir iš jo kuriami darbai. Gimė Algimantas 1963 m. Radviliškyje, 1981 m. baigė skulptūros klasę M. K. Čiurlionio meno mokykloje Vilniuje, o 1986 m. – keramikos studijas valstybiniame Dailės institute (Vilniuje). Parodose dalyvauja nuo 1986 m., surengė personalines darbų parodas Alytuje (Dzyvuose ir Alytaus kraštotyros muziejuje), dvi parodas V. K. Jonyno galerijoje Druskininkuose… Svečiai, keliaujantys po Dzūkijos nacionalinį parką, užsukę į lankytojų centro Merkinėje dailės galeriją turi puikią progą pamatyti talentingo menininko darbus, kuriuos lydi poetiški pavadinimai. Štai po spalvingais fotografiniais koliažais papildomą impulsą mintims teikia „Laisvamanis žiedas“, „Susisukęs vėjas“, kurį autorius pamatė česnako galvutėje, bet reta šeimininkė atpažintų tą česnaką, nes daugeliui mūsų žymiai svarbiau jo turinys, nei forma, kurioje autorius įžvelgė besiformuojanti tornadą, sūkurį, o tam įspūdžiui sustiprinti Algimantas panaudojo ir nufotografuotos skardos faktūros vaizdą. Viską: ar česnaką, ar skardą, ar sūnaus Dominyko lūpas („Nubučiuotas kryžius“), Algimantas fotografuoja iš labai arti, bet tai techniniai dalykai o fotografija Algimantui tik hobis. Fotografija, pasak autoriaus, jam reikalinga tik sienų užpildymui, rengiant skulptūrų parodas.
Parodoje eksponuojama vienuolika medžio ir keramikos skulptūrų, kurios ne tik liudija įdėmų autoriaus žvilgsnį į pasaulį, jo įžvelgtas formas ir spalvas, bet ir kelia žiūrovui estetinį pasigėrėjimą, žadina fantaziją. Štai kad ir plastiška skulptūra, kurioje žiūrovas, neskaitęs pavadinimo, įžvelgia burę ar rudenio vėjo nešamą medžio lapą, autoriaus valia liudija „Sausros iškankintą pavasarį“. Ir štai tada žiūrovo atmintyje išnyra matyti žemės plotai - išdžiovinti sausros, kur maži žemės lopinėliai, atitrūkę nuo pagrindo, skausmingai susisuka mažais lapeliais ir šnara, čeža, šaukia į save gyvybės lašą su viltimi, kad ir juos kada nors persmelks žolės ar žemės šaknis ir jie taps reikalingais ir naudingais, neliks tik smiltimis - saulės ir vėjo žaisliukais... Daugeliui mūsų pelkės tai samanos, balos, kupstai ir kerplėšos miško gilumoje, ar į horizontą tolstantys plotai su miško salomis ir ežerais, kaip Čepkeliuose, o štai Algimantas sugebėjo pažvelgti į pelkių gelmę ir keliais medžio darbais sukūrė „Pelkių dvasias“. Šis jo darbas gamtininkų liudijimu iliustruoja tūkstantmečius vykstantį pelkių susiformavimo procesą...
Šiame mūsų dienų pasaulyje, kur iš visų pusių girdėti raginimai iš bet kokios veiklos siekti pelno - „Vilties daigai“, išnyrantys Algimanto Kazlausko valia iš žemės, liudija apie šiek tiek kitokį požiūrį į gyvenimą. Visą tai puikiai iliustravo pradinuko iš Alovės žodžiai, pasakyti tik įėjus su bendramoksliais į parodų salę: „Kaip gražu“. Dar ir dar kartą įsitikinu, kad tokios parodų salės, kuriose iš nuostabos atsiveria vaiko akys ir nuskamba nesumeluotas jausmas, vedantis į gilesnį pasaulio pažinimą, būtinos visuose save gerbiančiuose miesteliuose.
P.S. Paroda veiks iki birželio vidurio. Maloniai kviečiame.
Algimantas Černiauskas
Jono Bilinsko nuotraukos


Atgal

Paieška
Renginiai
<< kovas, 2020 >>
P A T K P Š S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31