Oras. Marcinkonys
2015.02.20
Seminaras „Ne tik apie vytines juostas ir odines nagines“ įgyvendint projektą „Gyvieji amatai Dzūkijoje“Į lankytojų centrą Marcinkonyse aną penktadienį (02.13) įdomiai praleisti laiką buvo susirinkęs visai nemažas pulkelis jaunų žmonių. Parko istorikė Virginija Pugačiauskienė ir lankytojų centro vedėja Lina Černiauskienė čia suorganizavo amatų seminarą, kurio metu buvo galima pasidaryti vytinę juostą ir susikurpti nagines. Gana įdomių naujienų iš Alytaus atvežė amatus demonstravusios Deimantė Aidukaitė ir Vilma Jenčiulytė. Abi jos darbuojasi Alytaus Kraštotyros muziejuje, kuris jau atsinaujino ir vėl priima lankytojus.
Labai ramus buvo šis amatų užsiėmimas. Vilma papasakojo apie vytinių juostų istoriją ir apie labai dideles tokio audimo galimybes, praktiškai tai yra audimo pradžiamokslis, nes turint daugybę kaladėlių, kurias galima pačiam pasidaryti, galima nuausti viską. O kaladėles galima išdegti iš molio arba išskelti ir nusidrožti iš pušies ar kitokios balanos, reikia tik išdeginti tinkamas skylutes. Taip pat kaladėles galima būtų daryti ir iš kaulo, arba žalvarines, arba iš tinkamų ir elastingų šiuolaikinių medžiagų, svarbu tinkamai viską sužymėti, suverti, įsitvirtinti, tada jau vienas malonumas, kai sėdi ir gražiai renki savo raštą. O štai Deimantė visus išmokė pasidaryti nagines. Čia taip pat yra labai savotiškų įdomybių, ypač kai į rankas paimi kokį neįprastą rankai skylamušį arba kaltelį. Visko čia reikia, tačiau svarbiausia yra pasigaminti geros odos, o čia jau kitas amatas, į kurio subtilybes besileidžiant galima prieiti ir iki labai archaiškų šio amato šaknų, kuomet oda yra savaitėmis rauginama įvairiuose ąžuolo ar duonos rauguose, ir, kuomet tokio raugo kvapas susilieja su visais namų ūkio kvapais, tada tai gali tapti tikra egzotika. Tai galim, kol kas, tik įsivaizduoti iš to ką esame kaži kur girdėję ar skaitę.
Renginys, žinoma, buvo geras, gyvas, visi labai dalykiškai ir kūrybiškai nusiteikę darbavosi. Tačiau šičia dar norisi prisiminti ir tai, jog Parke turime meistrų, kurie retsykiais pagelbsti mūsų „Pynimo savaitei“. Vytines juostas moka vyti bendradarbis Evaldas Klimavičius, jį išmokė taip pat alytiškė Vilma Sinkevičiūtė. Taip pat, kuomet reikia pagalbos, iš Merkinės atkeliauja ir Evelina Buržinskienė, kuri darbuojasi Subartonyse, Vinco - Krėvės Mickevičiaus muziejuje, ji taip pat moka suraukti odines nagines.
Labai išradingi gali būti amatininkai, tai pabrėžė ir iš Alytaus atkeliavusios meistrės. Tačiau šiais laikais surasti sumaniai iš amatų gyvuojantį žmogų nėra taip lengva. Koks nors girių atsiskyrėlis, nesinaudojantis nei dujomis nei elektra tampa jau lyg ir į praeitį nužengusia atgyvena. Tačiau ši idėja vis tik yra gyva.

Romas Norkūnas, Musteika


Atgal

Paieška
Renginiai
<< kovas, 2020 >>
P A T K P Š S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31