Oras. Marcinkonys
2016.03.20
Verbų sekmadienio belaukiant

Verbų Sekmadienistai graži pavasarinė šventė, švenčiama paskutinį sekmadienį prieš  Šventas Velykas. Nuo senų laikų į bažnyčią buvo nešamos ir šventinamos verbos, kurios liaudyje priskiriamos atgimstančiai augmenijai, gamtos gyvybei simbolizuoti. Liaudies tradicijų aprašymuose minima, jog į namus parnešta pašventinta verba saugo nuo visokio blogio. Grįžus iš bažnyčios, verba pasmilkomi kambariai, apeinami laukai. Praėjusių metų verba pagarbiai sudeginama ir jos pelenai sudedami į drobinį maišelį, kad namus saugotų nuo Perkūno. Verba senovėje buvo paprasta kadagio šakelė, perrišta raudonu siūlu. Grįžus iš bažnyčios Verbų sekmadienį, šeimos narius išplakdavo pašventinta verba, tikint, kad taip jie įgis stiprybės ir sveikatos.

Kad prisiminti senąsias tradicijas ir išmokti rišti šiuolaikines dzūkiškas verbas, sumanėme suorganizuoti renginį „Verbų Sekmadienio tradicijos“ Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato lankytojų centre Merkinėje.

2016 metais Merkinei buvo suteiktas Mažosios kultūros sostinės vardas. Šiais metais miestelyje planuota surengti daug ir įvairių kultūrinių renginių. Keletas iš jų kaip tik ir bus organizuojami Parko lankytojų centre.

Renginys vyko kovo 16 dieną gražioje paprotinių menų aplinkoje. Parodų salę šiuo metu puošia Valdo Valentinavičiaus iš Venciūnų kaimo kalvystės darbai ir Laimos Saviščevienės iš Merkinės šiaudiniai sodai. Verbos taip pat priklauso paprotinių menų kategorijai.

Susirinkę į renginį svečiai sužinojo apie Dzūkijos krašto verbų sekmadienio tradicijas, o po to iš išaugintų ir surinktų Parko darbuotojos Laimos Saviščevienės augalų mokėsi rišti dzūkiškas, visai nedažytas, ryškias ir spalvingas savo natūraliais augalais, verbas. Į svečius atvyko ir Lietuvos televizija.

Verbas pavyko surišti visai neblogas. Nurištos savo rankomis jos dar brangesnės ir reikšmingesnės. Dabar kiekvienas galės, sekmadienį pasišventinęs verbą bažnyčioje, nuplakti savo artimuosius, sakydamas: „ne aš plaku, verba plaka, po nedėlios ir Velykos. Ar žadi margutį?“


Atgal

Paieška
Renginiai
<< kovas, 2020 >>
P A T K P Š S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31