Oras. Marcinkonys
2016.06.05
Knygos „Lietuvos šaltiniai ir versmės: Dzūkijos nacionalinis parkas“ sutiktuvės

Dzūkijos nacionalinis parkas – upių ir upelių, laukinės gamtos ir gyvų tradicijų parkas. Tik čia galima pamatyti daugybę upių: nuo mažiausio šaltinio, upokšnio iki didžiausios Lietuvos upės Nemuno. Čia didžiausi laukinės gamtos plotai, grybingiausi miškai – bekraščiai pušynai. Tik čia galima prisiliesti prie gyvų tradicijų ir papročių, senųjų amatų, pavaikščioti po unikalius senosios medinės architektūros tradicijas išsaugojusius kaimus.

__KNYGOS_PRISTATYMO_METU.JPG

Iš viso Dzūkijos nacionaliniame parke yra 36 upės ir upeliai, šimtai šaltinių, besiskiriančių savo kilme, pobūdžiu ir istorijomis. Įspūdingi gamtos kūriniai: žemyninės kopos, Ūlos skardžiai ir Nemuno rėvos. Gausūs upių slėniai sujungia į vieną visumą Dzūkų aukštumos kalvas bei ežerus ir Dainavos smėlėtąją lygumą su žemyninių kopų telkiniais.


Vyraujantys smėlynai įtakoja šaltinių gausą. Pietryčių Lietuvos teritorija priklauso vandens pertekliaus sričiai tik dėl gausių gruntinių ir požeminių vandenų. Todėl parkas išsiskiria šaltinių gausa ir įvairove, ypač jų daug Skroblaus upelio slėnyje. Skroblaus aukštupio („Bobos daržo“) ir Ūlos akies verdenėse nuolat kunkuliuoja stipraus vandens srauto keliamas smėlis. Versminio ežeras tarp Marcinkonių ir Kašėtų savo pavadinimą gavo nuo galingų povandeninių šaltinių, trykštančių iš ežero dugno. Šaltinių gausu ir Grūdos, Merkio, Nemuno pakrantėse, o Merkinės apylinkėse versmių gausa išsiskiria Kempės upelio slėnis, įspūdingi ir prie Mikalauciškės ežerėlio esantys šaltiniai.


Lietuvos geologijos tarnybos specialistai ir Dzūkijos nacionalinio parko darbuotojai 2014–2015 metais tyrė daugiau ar menkiau žinomas versmes, aprašė jų formavimosi ypatumus, įvertino šaltinių vandens cheminę būklę.


Birželio 2 d. Dzūkijos nacionalinio parko lankytojų centre Merkinėje   vyko knygos „Lietuvos šaltiniai ir versmės: Dzūkijos nacionalinis parkas“ sutiktuvės. 


Leidinyje pateikiama informacija apie 37 Dzūkijos nacionaliniame parke trykštančius šaltinius, jų vandens būklę, pritaikymą visuomenės reikmėms. Knygą parengė ir išleido autorių kolektyvas – P. Gedžiūnas, K. Kadūnas, Z. Zanevskij, D. Balčiūnaite, G. Kibirkštis, atsakingas redaktorius Jonas Satkūnas.


Renginio metu apie geopaveldo tyrimus Dzūkijos krašte kalbėjo Lietuvos geologijos tarnybos direktorius Jonas Satkūnas.


Apie Dzūkijos nacionalinio parko šaltinių ir versmių būklę pasakojo Lietuvos geologijos tarnybos hidrogeologijos skyriaus vedėjas Kęstutis Kadūnas.


Šaltinių įvairovę Dzūkijos nacionaliniame parke pristatė Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos darbuotojas Gintautas Kibirkštis. Jis prisiminė, kad visgi ne tokia paprasta užduotis pasirodė atrinkti šiuos 37 šaltinius knygai, kai šaltinių Dzūkijos nacionaliniame parke - šimtai. Taip, būtent kelis šimtus galima būti aprašyti knygoje. Visgi tada vienos knygos neužtektų, arba labai jau glausta ir trumpa informacija apie kiekvieną šaltinį liktų - gal tada knyga panašėtų į katalogą. O iš tikrųjų norėjosi išleisti knygą, kuri pasakotų ne tik apie šaltinius, bet ir apie visą šį Dzūkijos kraštą, kuriame įkurtas Dzūkijos nacionalinis parkas. Tad į knygą pateko ne tik tie šaltiniai, kurie patys įdomiausi geologams, geografams, bet ir tie, apie kuriuos etnografai, istorikai pririnko ir užrašė įdomių vietinių žmonių pasakojimų apie jų kaimų artimiausius šaltinius. Šie pasakojimai taip pat pateikiami knygoje. Kartu paaiškėjo, kad žmonės šimtus metų ir gyveno šalia pačių nuostabiausių šaltinių... Tad skaitant šią knygą reikėtų ieškoti ne tik geologinės, hidrologinės informacijos - joje galima atrasti dzūkų ir šaltinių ryšį... O tai gali būti ne mažiau svarbu ir įdomu už šiandienines mokslines tiesas.


Atgal

Paieška
Renginiai
<< kovas, 2020 >>
P A T K P Š S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31