Oras. Marcinkonys
2016.12.15
Kalėdų laukimas

KALĖDŲ LAUKIMAS

Snieguotą gruodžio popietę būrelis merkiniškių susirinko į lankytojų centrą Merkinėje. Čia Parko vyriausioji specialistė Laima Saviščevienė susirinkusiems papasakojo apie Advento tradicijas.

Kaimo žmogui ilgus gruodžio vakarus užpildydavo didžiosios žiemos šventės. Adventas – susikaupimo, apsivalymo periodas. Papročiai tarsi savaime įsiterpė į adventą. Mat senų senovėje žmogus manydavo, kad būtent piktosios žiemos jėgos nužudo augmeniją ir įkalina saulę. Tad reikia imtis maginių veiksmų – apeigomis sukurti Visatą iš naujo, ir laikas vėl pradės tekėti, vėl sugrįš saulė ir suvešės augmenija. Tradicinėse gruodžio mėnesio lietuvių šventėse išliko nemaža senųjų tikėjimų reliktų. Tai liudija ir švenčių pobūdis: jos neskubios, trunkančios keletą dienų, reikalaujančios ilgo pasiruošimo, nes gaminami ypatingi valgiai, puošiami namai.

Gražus advento paprotys vakarieniauti ant stalo padėjus  vainikėlį, kuriame  uždegama žvakė. Po savaitės ten turėtų degti jau dvi, dar po kitos – trys žvakės. Suplevens keturios liepsnelės – štai ir šv. Kalėdos! Taip sukuriama nepakartojama jų laukimo nuotaika. Bedirbant būdavo giedamos advento giesmės. Dzūkuose papročiai leisdavo ir padainuoti;  čia išliko labai senoviškų advento dainų.

Sužinoję apie Advento tradicijas, visi mokėsi rišti tradicinius dzūkiškus Kalėdinius šiaudinius žaisliukus eglutei. Šiaudeliai jau buvo paruošti, taigi palyginus greitai buvo gauti rezultatai – Kalėdinės šiaudinės snaigės, girliandos, figūros, paukšteliai, saulutės.

Lankytojų centre papuošta šiaudinukais eglutė visą šventinį laikotarpį džiugins savo Dzūkišku natūralumu, kuklumu ir tradiciškumu.Atgal

Paieška
Renginiai
<< kovas, 2020 >>
P A T K P Š S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31